Drzwi na taras stanowią nie tylko element funkcjonalny, ale również estetyczny. Zastosowanie systemu dobranego pod wygląd i estetykę całego domu, uzyskamy efekt miły dla oka. Odpowiedni dobór nie jest łatwą decyzją, dlatego przed zakupem warto porozmawiać ze specjalistą i porównać wszystkie dostępne oferty producentów i ich rozwiązania technologiczne. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do naszej decyzji.

Jakie są istotne cechy poszczególnych systemów wyjścia na taras?

Każdy z systemów posiada swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego jest zależny przede wszystkim od osobistych preferencji i wielkości wejścia tarasowego. Najbardziej popularnymi systemami drzwi tarasowych są: systemy rozwierno – uchylne, harmonijkowe i przesuwne. Najbardziej popularne obecnie są tarasowe drzwi przesuwne. Swoją popularność zawdzięczają możliwością tworzenia sporych, eleganckich przeszkleń, przy jednoczesnej łatwości i lekkości użytkowania. Systemy tego typu umożliwiają komfortowe i wygodne otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych. System ten opiera się na działaniu specjalnych rolek, lekko unoszących skrzydło i przesuwających je po prowadnicach. Dzięki temu, nawet przy cięższych drzwiach nie ma problemu z ich otwarciem czy zamknięciem. Kolejną zaletą tego systemu jest praktycznie niewidoczne przejście pomiędzy tarasem a pomieszczeniem, co znacznie ułatwia poruszanie się pomiędzy nimi. Jest to genialne rozwiązanie zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. W niektórych systemach przesuwnych istnieje możliwość uchylenia skrzydła wzdłuż górnej krawędzi. Jest to świetne rozwiązanie kiedy chcemy tylko przewietrzyć pomieszczenie, bez całkowitego otwierania drzwi na taras.

Kolejną propozycją są rozwierno – uchylne drzwi tarasowe. Ich system działa podobnie jak w klasycznych oknach i drzwiach balkonowych montowanych od lat w domach i mieszkaniach. Ich budowa pozwala na uchylane, ale zapewnia również największą szczelność, przez co są polecane dla osób lubiących energooszczędne rozwiązania. Ten rodzaj systemu jest stosunkowo tani w montażu i wykonaniu. Drzwi rozwierne sprawedzą się tam, gdzie na system przesuwny nie ma miejsca. 

Ostatnim rozwiązaniem jest system harmonijkowy. Jest to bardzo efektowny i oryginalny system wejścia na taras. Skrzydła w tej konstrukcji rozsuwają się na całej swojej szerokości, pozwalając na całkowite odsłonięcie światła tarasu. Sprawdzą się szczególnie w nowoczesnych domach i apartamentach. Mogą być stosowane również jako tymczasowe drzwi w pomieszczeniach wewnętrznych. 


Categories: Blog