Remont mało komu kojarzy się pozytywnie. Wiąże się z dużymi nakładami pracy oraz ze sporymi wydatkami. Do tego dochodzi generalne sprzątanie całego domu czy mieszkania, a całe zamieszanie zajmuje sporo czasu. Po jego zakończeniu możemy cieszyć się pięknym wyglądem naszego domu. Wszystko jest świeże, pachnące i zdecydowanie przyjemniej mieszka się w takich warunkach. No i jeszcze jedna rzecz – czasem remont pozwala wprowadzić zmiany, dzięki którym możemy w przyszłości sporo zaoszczędzić. Przykładem takiej inwestycji jest wymiana okien. Z czym ona się wiąże i na co zwrócić uwagę podczas wymiany okna?

Decyzje, dużo decyzji!

Wymiana okien w domu wiąże się przede wszystkim z podjęciem naprawdę sporej ilości decyzji. Sam wybór nowych okien nie jest już sprawą prostą. Dzisiejsze okna bowiem różnią się cechami, zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej. Dlatego musimy zdecydować, jaki styl okna chcemy wybrać, jak mają się one otwierać albo czy w ogóle mają się otwierać. Zdecydować musimy także o rozmiarze okien oraz o tym, jak bardzo mają być energooszczędne. Zatem zanim zabierzemy się za wymianę okien w domu, zaplanujmy sobie o i ustalmy jakie są nasze oczekiwania. Czasem wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytanie: dlaczego wymieniam stare okna? Odpowiedź na to pytanie ułatwi określenie parametrów nowych okien.

Pytania do specjalistów!

Kolejna rzecz, jaka wiąże się z wymianą okien to wizyta w salonie i wybór konkretnych modeli. Tutaj ważne jest to, abyśmy pytali specjalistów w zakresie stolarki otworowej o wszystko, czego nie wiemy. Dysponują oni specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, dlatego podpowiedzą nam, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Poza tym wyjaśnią nam, czego można się spodziewać podczas samego montażu okien oraz o czym trzeba wiedzieć, kiedy wybiera się dany rodzaj okien do swojego domu. Dzięki temu wybierzemy odpowiedni typ stolarki okiennej, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Przygotowanie do wymiany okien

Najważniejszą sprawą związaną z techniczną stroną wymiany okien jest precyzyjny pomiar. To bardzo istotne, ponieważ nie zawsze uda się idealnie dopasować nowe okna do wnęki po starych. Czasem trzeba będzie poszerzyć lub zmniejszyć otwór okienny. Warto to ustalić jak najdokładniej i jeśli zajdzie taka potrzeba, wcześniej odpowiednio się przygotować. Dzięki temu czas wymiany samych okien zostanie skrócony do minimum i zapewne uda się trochę zaoszczędzić.

Warto także dobrze przemyśleć, czy nie chcemy zamontować jeszcze czegoś. Jeśli już ingerujemy w otwór okienny, to lepiej takie operacje przeprowadzić za jednym razem, a zwłaszcza przed osadzeniem nowych okien.

Dobrym przykładem są tutaj rolety okienne. Jeśli chcemy je zainstalować, to możemy to zrobić podczas montażu okien albo po nim. Ważne jest jednak, aby już w trakcie zamawiania nowych okien uwzględnić tę decyzję. Przed pracami remontowymi warto zabezpieczyć najbliższe otoczenie, chociażby folią. Ponadto przygotujmy sobie trochę farby, którą pomalujemy naruszone przez osadzanie okna fragmenty ściany. Pamiętajmy także, aby dobrze wybrać termin wymiany okien. Niskie temperatury nie tylko wychłodzą nasze wnętrza, ale też mogę zaszkodzić jakości montażu.

Złe miłego początki

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, remonty nie są przez nikogo zbytnio lubiane. Ale wymiana okien wiąże się z wieloma korzyściami. Dobrze dobrane okna wprowadzą do naszego domu więcej światła słonecznego oraz odpowiednio wytłumią wnętrze, co jest szczególnie istotne, kiedy mieszkamy koło ruchliwej ulicy albo torów kolejowych. Pamiętajmy, że nowoczesne okna są energooszczędne, co zdecydowanie zauważymy w niższych rachunkach za ogrzewanie. Zatem czasem te remonty nie są takie złe, jak na początku nam się wydaje!


Categories: Blog